Dijitalleşme Projeleri ve Emek Sömürüsü

Dijitalleşme Projeleri ve Emek Sömürüsü

Değerli Liste Üyeleri,

Özellikle genç meslektaşlarımız tarafından derneğimize son zamanlarda yoğun bir şekilde gelen şikayetlere, siz değerli liste üyelerinin dikkatini çekmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi son yıllarda alanımızla ilgili pek çok dijitalleşme projeleri, aracı şirketler tarafından yapılmaktadır.

Bu projelerde genellikle yeni mezun ve öğrenci meslektaşlarımız açlık sınırında bir ücretle çalıştırılmaktadır. Daha da vahim olan, bu şirketler hem mesleğimizin ekmeğini yiyorlar hem de mesleğimizi küçümsüyorlar. Genç meslektaşlarımızın emeğini sömürüp milyonlarına, milyon katanlar, bir de genç meslektaşlarımızı en ufak hak aramada tehdit ediyorlar.

Bu şirketler ülkemizdeki işsizlik sopasıyla çalışanları adeta terbiye edeceklerini sanıyorlar ama ne demişler “Zalımın zulmu varsa mazlumunda Allah’ı var”

Genç meslektaşlarımızın şunu bilmelerini isterim ki her türlü hak mücadelesinde Türk Kütüphaneciler Derneği yanlarında olacaktır.

Bu tür şirketlere işveren meslektaşlarımızı da bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum.

Türk-İş sendikasının her ay yaptığı Mart ayına ait araştırma verilerini aşağıda bilgilerinize sunuyorum.
Türk-İş Sendikasının çalışanların ‘geçim şartlarını’ ortaya koymak amacıyla 34 yıldan beri her ay yaptığı araştırmaya göre 2021 Mart ayında açlık ve yoksulluk sınırı şu şekildedir.

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.735,97 TL,
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 8.911,97 TL,
Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3.316,59 TL oldu.

Saygılarımla,
Ali Fuat Kartal TKD Genel Başkanı

Share this Post

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.